تبلیغات
گروه های آموزشی ناحیه دو بهارستان - در نظام توبان، هر بچّه ای یک رهبر است
گروه های آموزشی ناحیه دو بهارستان
فعالیت های کارشناسی تکنولوژی و گروه های آموزشی
حدیث موضوعی


مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 22 اسفند 1397
                                           در نظام توبان، هر بچّه ای یک رهبر استImage result for ‪kid is a leader زشقفخخد‬‏

در کلاس های ژاپنی، رهبر شدن یک حق ویژه نیست که نصیب قلیلی از افراد خوش رفتار شود، بلکه یک مسولیت با قاعده ای است که شامل همه افراد می شود. در کلیه کلاس های اول به مبصرهای چرخشی روزانه – که در کار رهبری و اداره کلاس با معلم ها، شراکت دارند، توبان می گویند. عموماً همه بچه ها نیز به نوبه خود، یک توبان می شوند؛ البته نه بخاطر رفتار خوب شان، بلکه از آن رو که عضو کلاس هستند. با این حال، اغلب بچه ها طی مراسمی باشکوهی، مبصر کلاس می شوند.

در یک مرکز پیش دبستانی، با نواختن شیپور، مراسم آغاز شد. مُبصر قبلی، مدال های طلایی شبیه مدال المپیک را به گردن توبان جدید انداخت. سپس همه ها در برابر او تعظیم کردند و از وی خواستند تا از ایشان در آن روز مراقبت کند. آموزگاران و شاگردان، مبصر را تواماً با لقب سان ( (San،که از القاب کان یا چان، محترمانه تر است، صدا می زنند. این القاب، برای نامیدن بچه های پیش دبستانی به کار می روند.

کارهای ویژه مُبصرها از کلاسی به کلاس دیگر متفاوت است، اما آن ها معمولاً دارای همان نقش رسمی رهبری هستند.

کسب روحیه تعاون و همکاری و تجارب ژاپنی ها در این باره- به وجوه تشابه - و نه اختلاف - توجه کنید و به همزیستی ها- نه جدایی ها – بیندیشید.

یو شی هیسا- شی اُتا (پایه گذار روش بازو در آموزش روحیه تعاون)

فعالیت های گروهیِ دانش آموزان ژاپنی، بسیاری از خوانندگان را وا می دارد تا راجع به چگونگی یادگیری روحیه تعاون در بین آن ها بیندیشند. این یادگیری، یک دستورالعمل کاربردی دارد که بسیاری از مربیان آمریکایی با آن ها آشنا هستند. در این روش، بچه ها را وامی دارند تا در گروه های کوچک و با توانایی های متفاوت، شانه به شانه هم، با یکدیگر کار کنند. در ژاپن، مقوله «آموزش روحیه تعاون» تاریخی طولانی دارد. مطالعات اولیه ژاپنی ها پیرامون همکاری گروه های کوچک در بحث آموزش، به بیش از 75 سال قبل باز می گردد.

آموزگاران مدارس ابتدایی ژاپن، از گروه های کوچک به طور خاص در فعالیت های کلاسی و یا فردی و در جریان تدریس، استفاده می کنند. بررسی ها و مطالعات دیداری نشان می دهد که گردش کار این گروه های کوچک، معمولاً به تبیین چگونگی کسب روحیه تعاون می پردازد و به این سبب، بچه ها را با سطوح گوناگون توانایی هاشان در یک کار مشترک گرد می آورد.

این روش یادگیری در گروه های کوچک ژاپنی، در تعدادی از زمینه ها، با انواع آمریکایی اش، متفاوت است. نخست آن که دانش آموزان ژاپنی، به ندرت براساس توانایی هایشان گروه بندی می شوند.

دوم، وقتی باهم کار می کنند، اغلب به عنوان گروه کارمی کنند، چرا که زنجیره کار، پیوستگی دارد. در مقابل، دانش آموزان آمریکایی، در پاره ای اوقات در گروه ها، روی موضوعات فردی- که به برنامه ریزی، اجرا و پیگیری شخصی با کارت های کار معین یا مطالعه میدانی نیاز دارد- کار می کنند. سوم آن که، آموزگاران ژاپنی به طور ویژه ، آن دسته از فعایت های گروهی را انتخاب می کنند که در ذات خود، جالب یا هیجان انگیز هستند، حال آن که پاره ای از همتایان آمریکایی آن ها، از روش های امتیازدهی، نمرات گروهی و یا برخی از انواع تشویق های ظاهری، برای نیل به آن هدف استفاده می کنند.

روش ژاپنی موسوم به بازو در مورد یادگیری نحوه تعاون و همکاری، نام خود را از صدای وِزوِز گفت و شنودهایی که ضمن کار گروهی به گوش می رسد،گرفته است

آموزگاران و دانش آموزان ژاپنی، به طور روشن، اهداف اجتماعی خود را از جمله ایجاد کارگروهی، کمک به یکدیگر، برقراری دوستی، مسئولیت پذیری و... توضیح داده و آن ها را از طریق این روش ها، انعکاس می دهند. حتماً به یاد می آورید که گروه های کلاس اول چگونه یادگرفتند که تفاوت های یکدیگر را پیدا کنند و آب های ریخته شده بر روی زمین را بی آن که به گردن دیگری بیندازند، خودشان جمع کنند. برخی از انواع روش های یادگیری در آمریکا، تمامی این روش ها را پوشش می دهد. به جریان انداختن پاره ای وظایف کاری که جذابیت ذاتی دارد و تاکید بر اهداف اجتماعی و علمی و بالاخره، عادت به فکر کردن که با توفیقات تحسین برانگیزی در کلاس های آمریکایی همراه است، از جمله آن روش هاست. 


منبع: کتاب آموزش قلب ها و اندیشه ها - نوشته کاترین لوئیس- مترجم حسین افشین منشارسال توسط سرگروه پایه پنجم
آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا از عملکرد (اطلاع رسانی، نو و بروز بودن محتوا، کاربردی بودن مطالب و...) وب سایت گروه های آموزشی ناحیه دو بهارستان رضایت دارید؟


صفحات جانبی
دبیرخانه های استانی
امکانات جانبی
ذکر روزهای هفتهدر این وبلاگ
در كل اینترنت


یک پیام بفرستید